Jaki jest rozmiar zwykłej koperty?

W obecnych czasach większość dokumentów można wysłać skanem – jednak najczęściej, konieczne jest również dostarczenie oryginałów pocztą. Dodatkowo, mimo, że przesyłki prywatne są coraz rzadsze, niejednokrotnie konieczne jest przejście się na pocztę i nadanie listu - zarówno, jeśli chodzi o kartki z życzeniami czy zaproszenia dla rodziny na drugim końcu kraju jak i umowy, potwierdzenia czy faktury, które wysyłamy do pracodawcy lub klienta. Konieczny jest jednak dobór odpowiedniej koperty – i nie chodzi tu jedynie o jej rozmiar, ale również o wariant (zwykły lub usztywniany).

Rozmiar zwykłej koperty

Myśląc o zwyczajnym, najprostszym wariancie z pewnością pierwszy przychodzi Wam do głowy nieduży model, który bez problemu zmieści pocztówkę lub kartkę A4 złożoną “na cztery”, czyli zgiętą wzdłuż i wszerz. Warto wiedzieć, że ma on swoją nazwę, zresztą tak samo jak wszystkie inne modele. Ich nazwy zaczynają się od litery C (w odróżnieniu od A i B, które zarezerwowane są dla arkuszy papieru, zeszytów itp.), a omawiany przez nas model nosi nazwę C6 – ma on 114mm szerokości i 162 mm długości.

Oczywiście, nie zawsze wariant C6 będzie tym idealnym. Gdy chcemy wysłać pismo, dokument lub fakturę w większym formacie i zależy nam, żeby przesyłka dotarła do odbiorcy w jak najlepszym stanie, warto zdecydować się na inną opcję.

Rozmiary większych kopert

Mogłoby się wydawać, że oznaczenia formatów produktów są skomplikowane – nie jest to jednak prawda! Odpowiadają one arkuszom, które są w stanie pomieścić. Wariant C5 zmieści dokument w formacie A5, czyli tym samym, co standardowy zeszyt (oczywiście, możliwe jest również przesłanie nim pisma w formacie A4, złożonego na pół). Jeśli jednak nie chcemy zginać wydruku A4 (lub chcemy przesłać złożony na pół dokument w formacie A3) wystarczy sięgnąć po model C4. Jeszcze większym wariantem będzie model C3, który bez problemu zmieści duże wydruki czy dyplomy.

Warto również wiedzieć, że często używanym formatem jest również model DL. Jest to koperta, która ma rozmiar 1/3 kartki A4. Najczęściej spotykamy się z nią, gdy otrzymujemy faktury do opłacenia, np. za prąd lub gaz. Mają one także często przezroczyste okienka z miejscem na dane odbiorcy.

Koperty różnych rozmiarów z nadrukami otrzymasz w naszym sklepie – Spanton zaprasza do zakupów!