Jak tworzyć atrakcyjne pudełka na kosmetyki?

Popularną strategią marketingową wśród producentów perfum, kremów do ciała lub szamponów do włosów jest kreowanie wizerunku swoich wyrobów jako dóbr wysoce luksusowych. Do ich kupna zachęcają w reklamach znane twarze, spoty kręcone są w eleganckich sceneriach, a same kosmetyki przedstawiane jako ekskluzywne i dostępne wyłącznie dla wybranych. Taki mechanizm przynosi zazwyczaj pożądane efekty. Klienci, widząc w reklamie lubianego celebrytę, cieszą się myślą, że używają tych samych produktów co gwiazda i czują się lepsi, mogąc podarować sobie nieco luksusu. Takie kosmetyki oprócz dobrego marketingu potrzebować będą jeszcze jednej ważnej rzeczy – odpowiedniego opakowania.

Atrakcyjność wizualna jest w branży kosmetycznej równie ważna, co skuteczność samego produktu. Opakowanie, w którym sprzedawany będzie perfum lub krem, powinno nie tylko wyróżniać się na sklepowej półce, ale również pasować do spójnej koncepcji. Jeżeli naszym produktem jest krem, w którym znajdują się drobinki złota, wykorzystanie tego faktu w projekcie pudełka otworzyć może szereg ciekawych możliwości, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę jak i elementy graficzne. Oczywiście nie wolno zapominać o podstawowej funkcji opakowania, jakim jest ochrona produktu – niskiej jakości kartonik pachnący makulaturą, który do tego nie będzie jeszcze w stanie utrzymać ciężaru butelki lub pudełka kremu z miejsca otrzymuje czerwoną kartkę.

Jeśli chodzi o dobór kolorystyki dla opakowań kosmetyków, zaobserwować można wyraźną dominację bieli. Barwa ta kojarzy się z nauką i przywodzi na myśl wnętrze laboratorium, co może służyć jako potwierdzenie skuteczności preparatu. Atrakcyjnie prezentują się również kosmetyki w opakowaniach o jasnych, pastelowych kolorach - przywodzą na myśl delikatność i świeżość. Intensywne i ciemne barwy, takie jak czerń i granat zarezerwowane są raczej dla produktów dla mężczyzn.

Tworząc opakowania dla kosmetyków, warto również postawić na uszlachetnienia. Złoty, wypukły druk lub opalizująca struktura pudełka sprawią, że będzie on wyglądać bardzo prestiżowo i elegancko na tle konkurencji.