Druk offsetowy – czym jest? Kiedy jest odpowiednim wyborem?

Podczas przeglądania oferty różnorodnych drukarni czy firm produkujących opakowania, możliwe jest spotkanie się z terminem, jakim jest “druk offsetowy”. Zdarza się, że, jest on polecany do konkretnych zamówień; równie często można także spotkać się określeniem, które sugeruje, że ten rodzaj będzie najlepszy do konkretnych zamówień, na przykład tych, które składacie w dużych ilościach. Czym tak naprawdę jest ten rodzaj tworzenia dodatków i kiedy będzie on dobrym wyborem?


Druk offsetowy – czym dokładnie jest?

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, w jaki można przenieść wysokiej jakości grafiki na papier. Wykorzystuje on cztery kolory – cyjan, magentę, żółty i czarny, które składają się na paletę CMYK. Kolory to zostają nadrukowane przez specjalne cylindry, czyli “wałki”, które kolejno nakładają konkretne barwy – nie dzieje się to w tym samym czasie, tylko, aby dany element grafiki uzyskał wszystkie odpowiednie barwy, musi “przejść” aż przez cztery cylindry! Dodatkowo, możliwe jest zainstalowanie piątego “wałka”, który uszlachetni gotowy efekt lub zadba o dostarczenie barw innych niż te w palecie CMYK.

Pokrywanie materiału tuszem i farbą

Aby zapewnić wysoką jakość druku offsetowego, konieczne jest precyzyjne pokrycie określonych miejsc kolorami. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu dwóch zestawów substancji:

  •  oleofilna + hydrofobowa,
  • oleofobowa + hydrofilna.

Substancja oleofilna “przyciąga” tłuste farby, a odpycha wodniste. Drugi zestaw substancji działa na odwrót - “przyciąga” wodę, a odpycha tłuste preparaty. Dzięki temu, te powierzchnie, które mają być pokryte farbą, są wzmocnione pierwszym zestawem, a te, które mają pozostać puste – drugim.


Dla kogo jest druk offsetowy?

Warto wiedzieć, że sprawdzi się on głównie przy zamówieniach o dużych nakładach - włączenie maszyny i jej odpowiednie przygotowanie to zbyt duże koszty, aby wykorzystać ją do wykonania kilku bannerów. Warto jednak pamiętać, że czym więcej elementów tworzymy, tym tańsze są koszty każdej sztuki – dlatego właśnie druk offsetowy sprawdzi się wspaniale przy dużych nakładach! Z pewnością będzie tańszy niż jego cyfrowy odpowiednik, który za to przy pojedynczych sztukach sprawdzi się idealnie.